NEPREHLIADNITE:

Závery V. medzinárodnej konferencie ARMS

Pri príležitosti 20. výročia prijatia Zákona o mediácii na Slovensku a 10. výročia vzniku Asociácie rodinných mediátorov Slovenska sa v Bratislave v dňoch 15. - 16. marca 2024 uskutočnila V. medzinárodná konferencia o aktuálnom stave využívania mediácie pri riešení rodinných konfliktov pod názvom 20 ROKOV MEDIÁCIE NA SLOVENSKU: CIELE A REALITA RIEŠENIA RODINNÝCH SPOROV. Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Povinné vzdelávanie mediátorov v roku 2024

Ministerstvo spravodlivosti SR aj v roku 2024 organizuje odborné semináre pre mediátorov.  Ponúknuté sú dve témy - jedna právna a druhá zameraná na sociálne zručnosti. Mediátor si tak môže vybrať, ktorú tému, kedy a v ktorej vzdelávacej inštitúcii absolvuje.

V. medzinárodná konferencia o rodinnej mediácii

Pri príležitosti 20. výročia prijatia Zákona o mediácii na Slovensku a 10. výročia vzniku Asociácie rodinných mediátorov Slovenska sa uskutoční V. medzinárodná konferencia o aktuálnom stave využívania mediácie pri riešení rodinných konfliktov. Konferencia 20 ROKOV MEDIÁCIE NA SLOVENSKU: CIELE A REALITA RIEŠENIA RODINNÝCH SPOROV sa uskutoční v dňoch 15. - 16. marca 2024 v Bratislave. Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

IV. konferencia ARMS

V dňoch 7. a 8. februára 2020 sa uskutoční štvrtý ročník medzinárodnej konferencie o rodinnej mediácii, ktorej organizátorom je ARMS v spolupráci s Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Podujatie sa uskutoční opäť na pôde Paneurópskej vysokej školy v Bratislave - Petržalke.

Konferencia si dáva za cieľ zhodnotiť dva roky interdisciplinárnej spolupráce pri riešení sporov vo veciach rodinného práva. Hlavným zámerom je poukázať na opodstatnenosť spolupráce jednotlivých profesií pri riešení problémov, súvisiacich s rozpadom rodiny. Na konferencii vystúpia sudcovia, psychológovia, advokáti, zástupcovia UPSVaR, aktívni mediátori a odborníci na rodinnú problematiku zo Slovenska a Čiech.

Účastníkov konferencie pozdravia  verejná ochrankyňa práv prof. JUDr. Mária Patakyová, PhD. a Dr.h.c. prof. Ing. Juraj Stern, PhD. V rámci piatkového programu, venovanému aplikácii zásad tzv. Cochemskej praxe a interdisciplinárnej spolupráci, vystúpi Mgr. Vladimír Polák z Okresného súdu Nový Jičín, ktorý ako prvý sudca aplikoval Cochemský model do súdnej praxe v Českej republike.

Na Slovensku sa už tiež začal aplikovať tento model, o jeho výsledkoch sa dozviete v príspevku JUDr. Beáty Swanovej z Ministerstva spravodlivosti SR, v príspevkoch koordinátorov zapojených súdov a v panelovej diskusii aj od samotných sudcov, ktorí majú skúsenosť s interdisciplinárnou spoluprácou jednotlivých profesií. Na príkladoch dobrej praxe sa dozviete o spolupráci odborníkov pri riešení rodinných sporov z úst psychológov, advokátov, kolíznych opatrovníkov a mediátorov. S JUDr. Dagmar Tragalovou sa zamyslíme, či môže byť rodičovská dohoda ako výsledok mediácie vykonateľná v celom rozsahu. Zaoberať sa budeme aj prípadmi nevhodnými na mediáciu s dôrazom na domáce násilie. Z príspevku Mgr. Vladimíra Hambálka sa dozviete, kde sú hranice profesie a prečo je dôležité ich poznať, a tiež čo je to vlastne supervízia, ako funguje a prečo by sme ju mali využívať. Sobotný program bude venovaný rodičom a deťom v rodičovskom konflikte, ich pocitom, postojom. Mgr. Milena Mikulková, sociálny pedagóg z Českej republiky v príspevku: Motivácia rodičov k spolupráci s odborníkmi formou workshopu dokáže, aké dôležité je vysvetliť rodičom prečo by mali spolupracovať a snažiť sa o dohodu. Súčasťou príspevku Mgr. Martiny Cirbusovej a Mgr. Robina Brzobohatého budú príklady dobrej praxe, ako vypočuť hlas dieťaťa.

Veríme, že konferencia opäť prinesie veľa otázok a najmä veľa riešení pre všetkých odborníkov v oblasti rodinných sporov.                          

program konferencie

prihlasovací formulár na konferenciu

pozvánka na konferenciu

organizačné pokyny

Všetky články

Top