NEPREHLIADNITE:

Spoločná osobná starostlivosť

V rámci úpravy starostlivosti o maloleté dieťa po rozvode či rozchode rodičov sa do nášho právneho poriadku dostala novinka v podobe zavedenia inštitútu spoločnej osobnej starostlivosti oboch rodičov. Od 1. januára 2023 vstúpila do účinnosti novela zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len Zákon o rodine), ktorou zákonodarca zaviedol celkom nový inštitút spoločnej osobnej starostlivosti inšpirovaný zahraničím v ktorom takýto inštitút funguje už dlhšie. 

Povinné vzdelávanie mediátorov v roku 2023

Ministerstvo spravodlivosti SR v roku 2023 mení podmienky povinného vzdelávania mediátorov. Namiesto jarného a jesenného vzdelávania bude možnosť absolvovať seminár priebežne počas celého roka. Ponúknuté sú dve témy - jedna právna a druhá zameraná na sociálne zručnosti. Mediátor si tak bude môcť vybrať, ktorú tému, kedy a v ktorej vzdelávacej inštitúcii absolvuje.

Mediácia odporúčaná súdmi je cestou k vyriešeniu sporov mimosúdne

V rámci projektu „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ sa overuje spolupráca mediátorov a súdov. Súd odporúča mediáciu alebo vyzve strany konania, aby sa pokúsili spor riešiť prednostne mediáciou po zvážení, či je mediácia vhodná na riešenie danej veci.

Rodinná mediácia - Rodinné spory

Rodina. Jedno slovo. Toľko významov. Jedna z definícií rodiny ju vymedzuje takto: „Rodina je sociálna skupina zložená z dvoch alebo viacerých osôb žijúcich spolu v jednej domácnosti, ktoré sú spojené manželskými, pokrvnými alebo adoptívnymi zväzkami." Definícia je presná, vysvetľujúca. Neodráža však všetky drobné detaily reálneho spolužitia ľudí, ktorí majú svoje emócie, chyby, spory a predovšetkým svoje úspechy a pády. Rodina tvorí dôležitú súčasť života každého z nás. V rodine sa delíme o svoje negatíva a pozitíva. Ona nás utvára, posúva ďalej a robí z nás to, kým sme. Práve rodina je miestom, kde sa utvárajú nové generácie. Prečo je však taká dôležitá? Je súčasťou a základnou jednotkou celej našej spoločnosti. To aké rodiny sú, čím si v živote prechádzajú, z čoho sa v rodinách tešia, i to s čím si jednotlivé rodiny nevedia dať rady – to všetko je zrkadlom celej spoločnosti. Rodina je nositeľom hodnôt, priorít i slabostí, ktoré sú nám vštepované počas celého nášho života.

Rodinná mediácia sa zameriava na riešenie sporov:

  • počas trvania manželstva,
  • v predrozvodovej fáze, 
  • v porozvodovej fáze (vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov – majetkové a finančné), výška vyživovacej povinnosti na dieťa/deti, zverenie dieťaťa/detí do opatery jednej zo zúčastnených strán a následné formy výchovy, striedavú starostlivosť o dieťa/deti, kontakt dieťaťa/detí so stranami sporu a ich príbuznými po rozvode),
  • v otázkach spolubývania,
  • ktoré súvisia s dedením (dedičské spory),
  • medzi súrodencami navzájom,
  • medzigeneračných.
Top