NEPREHLIADNITE:

Spolupráca mediátorov s Mestským súdom Bratislava II

Dňa 4. decembra 2024 sa na Mestskom súde Bratislava II, ktorý vybavuje rodinnoprávnu agendu na území Hlavného mesta SR Bratislavy, uskutočnilo prvé lokálne stretnutie subjektov a profesií multidisciplinárnej spolupráce pri riešení rodičovských konfliktov. Cieľom stretnutia bolo nastavenie pravidiel ďalšej spolupráce v záujme zlepšenia nielen rozhodovacej činnosti súdu, ale predovšetkým v najlepšom záujme maloletých detí zasiahnutých konfliktom sprevádzajúcim rozpad vzťahu ich rodičov.

Školská a rovesnícka mediácia

Program rovesníckej mediácie v školách je nová publikácia z vydavateľstva Wolters Kluwer. Jej autorka PaedDr. Dušana Bieleszová je expertkou v tejto problematike. Program školskej a rovesníckej mediácie prináša do slovenských základných aj stredných škôl od roku 2012.

Jesenné podujatia pre mediátorov

Tohtoročná jeseň opäť prináša zaujímavé podujatia pre mediátorov. Tento výber ocenia najmä rodinní mediátori. Prvým je online workshop určený pre všetkých, ktorých zaujíma téma manipulácie v ľudskom správaní. Druhým mediačným podujatím je VII. ročník konferencie českých kolegov z Právnickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Rozhodne si ich nenechajte ujsť.

Rodinná mediácia - Mediácia

Mediácia je alternatívny spôsob riešenia sporov. Je to mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor. V preklade je to sprostredkovanie, kde sa mediátor (sprostredkovateľ) snaží stranám pomôcť nájsť východisko z ich sporu dohodou. Mediácia je výhodnejšia ako súdne konanie. Výrazne šetrí čas a finančné prostriedky účastníkov sporu. Navyše umožňuje zachovať dobré medziľudské vzťahy, pretože ani jeden z účastníkov nemá pocit víťaza, alebo porazeného. Je jednou z možností ako konfliktnú situáciu vyriešiť na úrovni, konštruktívne a tak, aby boli všetky sporiace sa strany spokojné a výsledok považovali za svoju výhru. 
Zároveň mediácia dáva šancu pochopiť problém aj z druhej strany a pokúsiť sa nájsť spoločnú reč, čo pri súdnych konaniach nebýva možné.

Pri výkone mediácie treba mať na zreteli, že sa jedná o neformálny proces riešenia konfliktov. Mediátor ako nezávislá a nezaujatá osoba pomáha stranám riešiť spor prostredníctvom identifikácie ich záujmov. Mediátor strany zúčastnené na mediácii podporuje a napomáha im pri hľadaní riešení. Tieto riešenia by mali byť praktické, to znamená realizovateľné v takej forme, na akej sa osoby zúčastnené na mediácii dohodnú, tak aby výsledok uspokojil obe strany. Mediácia má byť prostriedkom na uvedomenie si príčin svojich postojov ako k sporu samému, tak k osobám ktorých sa tento spor týka. Mediácia vedená mediátorom správne by mala viesť k zmierneniu negatívnych pocitov a postojov jednotlivých strán zúčastnených na mediácii.

Účastníci mediácie

Účastníkmi mediácie vždy sú:

  • mediátor,
  • strany sporu – teda osoby, ktoré riešia vzájomný konflikt prostredníctvom mediácie.

 

Účastníkmi mediácie môžu byť:

  • ďalší mediátor – v prípade zložitého sporu,
  • zástupcovia strán -  osoby, ktoré  zastupujú strany sporu v procese mediácie,

 

Zástupcami strán sporu sú najčastejšie právni zástupcovia alebo zákonní zástupcovia (neplnoletých osôb alebo osôb s obmedzenou právnou spôsobilosťou).

  • znalci a experti – právny, výchovný, finančný  a rodinný poradca,
  •  iní odborníci alebo odborné inštitúcie – lekár, psychológ, psychiater, psychoterapeut, sociálny pracovník alebo inštitúcie v ktorej vykonávajú svoju odbornú činnosť,
  • osoby konfliktom a jeho riešením nepriamo zasiahnuté – príbuzní a priatelia strán sporu.

 

To, kto bude účastníkom mediácie okrem strán sporu a mediátora musia odsúhlasiť všetci účastníci sporu.

Kedy nie je vhodné uskutočniť mediáciu?

Mediácia sa neodporúča:

  • ak existuje výrazná nerovnosť medzi účastníkmi konfliktu (finančná, pozičná),
  • jeden z účastníkov mediácie (strana sporu) zažíva strach z druhého zúčastneného pred mediáciou a/alebo počas nej,
  • medzi účastníkmi mediácie je výrazne badateľná prítomnosť dlhodobých hlbokých emocionálnych kríz,
  • ak by došlo počas mediácie k ohrozeniu základných občianskych alebo ústavných práv,
  • ak je podozrenie alebo sa potvrdila závislosť na alkohole alebo drogách u jedného z účastníkov konfliktu,
  • ak k produktívnemu riešeniu sporu nedochádza počas dlhodobej mediačnej diskusie ani po oddelených rozhovoroch so stranami sporu,
  • ak je jedna strana sporu neschopná zvládnuť svoje správanie pre vážne psychické problémy
  • ak o vykonaní mediácie v danom spore rozhodla autorita,
  • ak sa strany sporu chystajú prekročiť alebo už prekročili zákon
  • ak má mediátor pred samotným mediovaním morálne, etické zábrany alebo predsudky voči sporu samému alebo strane/stranám sporu.
Top