Mediácia je alternatívny spôsob riešenia sporov. Je to mimosúdna činnosť, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor. V preklade je to sprostredkovanie, kde sa mediátor (sprostredkovateľ) snaží stranám pomôcť nájsť východisko z ich sporu dohodou. Mediácia je výhodnejšia ako súdne konanie. Výrazne šetrí čas a finančné prostriedky účastníkov sporu. Navyše umožňuje zachovať dobré medziľudské vzťahy, pretože ani jeden z účastníkov nemá pocit víťaza, alebo porazeného. Je jednou z možností ako konfliktnú situáciu vyriešiť na úrovni, konštruktívne a tak, aby boli všetky sporiace sa strany spokojné a výsledok považovali za svoju výhru.
Zároveň mediácia dáva šancu pochopiť problém aj z druhej strany a pokúsiť sa nájsť spoločnú reč, čo pri súdnych konaniach nebýva možné.
Pri výkone mediácie treba mať na zreteli, že sa jedná o neformálny proces riešenia konfliktov. Mediátor ako nezávislá a nezaujatá osoba pomáha stranám riešiť spor prostredníctvom identifikácie ich záujmov. Mediátor strany zúčastnené na mediácii podporuje a napomáha im pri hľadaní riešení. Tieto riešenia by mali byť praktické, to znamená realizovateľné v takej forme, na akej sa osoby zúčastnené na mediácii dohodnú, tak aby výsledok uspokojil obe strany. Mediácia má byť prostriedkom na uvedomenie si príčin svojich postojov ako k sporu samému, tak k osobám ktorých sa tento spor týka. Mediácia vedená mediátorom správne by mala viesť k zmierneniu negatívnych pocitov a postojov jednotlivých strán zúčastnených na mediácii.
Účastníci mediácie
Účastníkmi mediácie vždy sú:
Účastníkmi mediácie môžu byť:
Zástupcami strán sporu sú najčastejšie právni zástupcovia alebo zákonní zástupcovia (neplnoletých osôb alebo osôb s obmedzenou právnou spôsobilosťou).
To, kto bude účastníkom mediácie okrem strán sporu a mediátora musia odsúhlasiť všetci účastníci sporu.
Kedy nie je vhodné uskutočniť mediáciu?
Mediácia sa neodporúča: