Čítali sme deťom v Bratislave

Hrdinom projektu sú deti a rodina, jej atmosféra, rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania, s perspektívou harmonizovania vzťahov a zároveň obohacovania krásou slova, krásou príbehov a krásou vzájomne prežitého. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, je o pravom zázemí, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier.

Samotnému čítaniu takmer tridsiatim žiačikom II.C račianskej základnej školy predchádzal malý kvíz - deti hádali, aké povolanie máme. Po pár nápovedách padli slová ako súdna sieň, kolízny opatrovník, psychológ. Deťom sme vysvetlili, že my rodinné mediátorky sa snažíme o zmiernenie konfliktu v rodinách - najmä tých rozvádzajúcich sa. Takmer každé dieťa sa zapojilo do diskusie. Takmer každé si prežilo a prežíva hádky svojich rodičov, rozvody,... Vysvetlili sme im, že hádky sú súčasťou každodenného života, dôležíté ale je, akým spôsobom sa vyriešia. Potreba komunikácie a počúvania toho druhého je na prvom mieste. Deti veľmi pozorne počúvali a veľmi dobre vedeli, o čom hovoríme.

Prečítali sme im dve vtipné rozprávky. Smiali sa, tlieskali, chceli pokračovať. Projekty ako tento sú krásnou možnosťou byť k deťom bližšie...

Andrea Benediková a Broňa Švehláková

 

www.celeslovenskocitadetom.sk